Dom kryzysowy będzie miał około 100 metrów. W opinii prasy branżowej i wielu inwestorów jest to dom mały. Taki ma być. Myślę, że 100 m2 na rodzinę 2+2 wystarczy w zupełności. To interesujące, że rodziny żyjące w miarę wygodnie w blokach, planując dom przyjmują powierzchnię 2-4 razy większą niż ta którą mają obecnie.

Zalety małych domów:
– mniejszy koszt projektu
– mniejsze koszty inwestycji, z czego wynika…
– mniejszy kredyt, dodatkowo koszty może zmniejszyć…
– mniejsza działka potrzebna do budowy
– niskie koszty ogrzewania i ogólnie eksploatacji
– mniej sprzątania 🙂
– integracja rodziny
– oszczędzając na powierzchni można więcej wydać na podwyższenie standardu domu, czy dodatkowe ocieplenie.

Zakładamy, że na 100 metrach można się wygodnie urządzić. Minimalne wymagania to obszerny pokój dzienny, połączony częściowo z kuchnią, sypialnia rodziców, połączone pokoje dzieci, z możliwością rozdzielenia, łazienka zwykła i łazienka malutka, konieczna jeśli w domu jest więcej kobiet. Funkcje pomieszczeń gospodarczych przejmą osobne budynki, już istniejące na działce.

Rzeczywiście na własnej działce pojawia się problem powierzchni technicznej, pełniącej funkcję blokowej piwnicy, ale też miejsca na narzędzia, kosiarkę i różne rupiecie. Wydaje mi się, że lepiej tę przestrzeń wyprowadzić poza dom. Nie planuję osobnego pomieszczenia na kotłownię. W planie zagospodarowania przestrzennego dopuszczone jest ogrzewanie gazem, prądem lub lekkim olejem opałowym. Jako że na działce jest zarówno gaz, jak i prąd, to ogrzewanie olejem na szczęście odpada. Pozostałe urządzenia można swobodnie zastosować bez osobnej kotłowni.

Garaż będzie poza bryłą domu. Samochód nie jest członkiem rodziny i pod dach go nie przygarnę. Może sobie stać w osobnym garażu, ewentualnie pod wiatą. Koszty powierzchni garażowej są istotne, ale w tym przypadku nie były decydujące.
Nasze oczekiwania spełnia mniej więcej wnętrze domu Z8 z pracowni z500. Mimo to, z różnych względów zdecydujemy się raczej na projekt gotowy.

Układ pomieszczeń będzie może podobny, ale z drobnymi zmianami. Myślę o większej łazience, przechodniej spiżarni przy wejściu i werandzie od wejścia. Projekt domu Z8 wydaje się dobrze dopasowany do działki, z otwartym na południe pokojem dziennym i pokojami dziennymi. Kuchnia z możliwością spojrzenia w stronę ulicy, jadalnia oświetlona dodatkowo od zachodu.

Dodaj komentarz