Długo się do tego przymierzaliśmy, w sumie pergola nad tarasem jest nawet w oryginalnym projekcie domu Z8. Ale przymiarki to jedno, a konstrukcja nie okazała się najpilniejsza. Na tarasie jednak trochę grzeje i dobrze gdyby była możliwość zasłonięcia, dodania jakiejś barierki, powieszenia oświetlenia itp. niezależnie od walorów estetycznych. Nie wchodzimy w zadaszenie, będzie tylko ażurowa konstrukcja z drewna.

Materiały na pergolę nad tarasem

Zdecydowałem się na przekrój 10×10 cm. Słupy świerkowe (5 sztuk) będą miały około 3 m długości, osadzone na kotwach w betonie, ale też przykręcone na wysokości około 50 cm od gruntu do konstrukcji tarasu. Na słupach zostaną zamocowane dwie belki o sosnowe, przekrój również 10×10 cm, długość belek 5 m. Na belkach pojawią się deski 5×10 cm, o długości 3 m. W kątach zastrzały. Konstrukcja niezależna od domu, bez mocowania do ściany, ani do okapów. Nie będzie skomplikowanych zamków. W pięciometrowych belkach planuję nacięcia około 2 cm na słupy, podobnie w deskach będą nacięcia do nałożenia na belki. Drewno zamówione, słupy będą pewnie w przyszłym tygodniu, belki mogą być trochę później. Całość drewna powinna zmieścić się w kwocie 1500 zł. Do tego beton, kotwy, impregnaty, oświetlenie itp.

Jak teraz patrzymy na lampy które daliśmy nad tarasem, to kojarzą się ze starym karawanem. Przydałoby się coś bardziej nowoczesnego, pewnie pójdą sznury z żarówkami, mocowane do konstrukcji. Oprócz tego możemy się spodziewać jakichś płócien czy żagli, jeszcze nie wiem jak mocowanych. O to będę się martwił później. Jak tylko będzie co wrzucić, to podzielę się zdjęciami.

Dodaj komentarz