Ile kosztuje budowa domu – pierwsze kalkulacje

0

Mamy pierwsze oferty na budowę. Znalazł się wykonawca, który za fundament i ściany życzyłby sobie 17tys. złotych. Do kompletu dacharz, który proponował 10-12tys. za wykonanie więźby i pokrycia. Proponował również przeróbkę więźby i wykonanie jej w sposób tradycyjny, zamiast gotowych wiązarów dachowych z fabryki. Koszt drewna na więźbę wyliczył na jakieś 8000-9000zł.

Propozycja zmian opierała się na podwyższeniu ściany z bloczków i wylanie wieńca wyżej, na ścianie kolankowej. W ten sposób podniósłby się też poziom belek stropowych. W projekcie ściana kolankowa jest w szkielecie na wiązarze. Chciał też dodać belkę górą, podpartą na słupach na środku połaci, albo i tu belki. Przez środek każego trójkąta z belki i krokwi miał iść łącznik trzymający belkę. Generalnie nie przekonał mni, tym bardziej, że miejsca na strychu byłoby jeszcze mniej niż w przypadku wiązarów. Zaraz pytam firmę od wiązarów o wycenę.

Pytałem też w pobliskim składzie o cenę betonu komórkowego. Trzeba przyznać, że pod tym względem lokalizacja dobra, bo w promieniu 50km mam dwie fabryki Solbetu. W składzie wycenili bloczki na około 7,60zł za sztukę, przy większych bloczkach z Kolbuszowej (długie na 60cm) i trochę taniej za Stalową Wolę, o długości 50cm. Na Allegro są też dostawcy z sąsiednich miast, którzy mają bloczki białego betonu komórkowego w cenie 5,60 i 6,60zł za sztukę z dostawą w promieniu 50km (łapiemy się).

Jest z czego wybierać, po sprawdzeniu czy bloczek bloczkowi równy, a raczej na ile jeden drugiemu nie równy. Mam jeszcze jedno potencjalne źródło taniego BK, z którym wiążę nadzieję, ale to dopiero po sprawdzeniu ile dokładnie trzeba BK. Czekam też na inną wycenę na robociznę stanu surowego otwartego, budowlaniec trafił do mnie sam zupełnie przypadkiem, szukając moich usług z innej branży. Na barter nie liczę, bo to nie te rzędy wielkości, ale może coś z tego będzie.

Dodaj komentarz