Dostałem dziś dwie skrzynki rozprężne z firmy Termokontrol, które wyraźnie różnią się od tych które głównie stosuję, z firmy Alnor. Jedne i drugie mają pasować do rur PE o średnicy zewnętrznej 75mm. Rurę mam akurat z Termokontrola.

Różnice w podpunktach:
1. Skrzynki firmy Termokontrol są wykonane z nierdzewki. Alnor jest w standardzie z blachy ocynkowanej. Nierdzewka na zamówienie.
2. Skrzynki z Alnora miałem taniej niż w sklepie Termokontrol.
3. Skrzynki z Termokontrola mają uchwyty do mocowania, Alnor ich nie ma.
4. Skrzynki rozprężne Alnor są większe.
5. Alnor ma wewnątrz wyprofilowany łuk, kierujący powietrze od wlotów do anemostatu. W Termokontrolu jest tam krótka prosta blaszka.
6. W sklepie Termokontrol można zamówić skrzynki z wyjściem do anemostatu na 123 i 125mm (są też inne średnice). Do 125 mm mocujemy anemostat bezpośrednio, a przy 123 robimy przedłużkę. W przypadku Alnora wyjście do anemostatu ma 123mm, podobnie jak anemostat, czyli musimy założyć na to mufę (kupiłem po mniej niż 3zł za sztukę) lub kawałek rury 125mm.
7. W przypadku Termokontrola wejście na rurę PE jest szersze. Rura wchodzi swobodnie, przy wejściu jest lejek, a trzymają ją cztery lekkie przewężenia. Ma to zalety i wady. Zalety, że montaż jest bardzo łatwy. Wady, że prawie równie łatwo rura może wypaść. Połączenie trzeba wzmocnić taśmą. Alnor ma wejścia mocno dopasowane i z przewężeniem na całym obwodzie. Wciśnięcie rury jest trudne, a w moim przypadku nawet bardzo trudne. Słychać wyraźny „klik”. Drugi klik, po którym zostałaby dociśnięta uszczelka jest jeszcze trudniejszy do osiągnięcia, a w moim przypadku praktycznie niemożliwy. Mam za to duży nadmiar piankowych uszczelek – można włożyć dwie. Z drugiej strony, jak już rura w Anorze załapie, to trzyma się mocno i trzeba użyć siły żeby ją wyrwać.

Rozliczyłem się za materiały na ocieplenie, wyszło 8207zł. Nie wiem jeszcze co ile kosztowało, bo po fakturę muszę podjechać. Wraz z tym przelewem skończyły nam się pieniądze! I tak udało się daleko zajechać (prawie do stanu deweloperskiego) bez pożyczek, przede wszystkim dzięki różnego rodzaju wsparciu rodziny. Bóg zapłać!

Dziś zacząłem mocowanie skrzynek, ale bardzo kiepsko mi szło. Raczej nie wyrobię się w 20 osobogodzinach (jak w projekcie WM). Niebieskiej rury będę potrzebował jakieś 16 mb.

Na górze Termokontrol, na dole Alnor. Widać uchwyty, w sumie cztery po przekątnych.

Termokontrol po prawej

W nierdzewce można się przejrzeć. Na łączeniach zakładki. W Alnorze od wewnątrz wszystkie łączenia smarowane białą pastą uszczelniającą.

Tu widać dobrze całościowe przewężenia w wejściach Alnora i punktowe w skrzynkach firmy Termokontrol.