Wycena na kocioł gazowy i kotłownię

Dziś odwiedził nas hydraulik, autoryzowany instalator Immergasa. Bardzo sympatyczny i konkretny, ale całkiem namieszał mi w głowie. Przypomnę, że wybór Immergasa wynikał głównie ze względu na niską moc minimalną kotła Victrix 12kW (od 1,9kW). Do tego planowaliśmy zasobnik na 160 litrów. Tymczasem hydraulik proponuje jak najbardziej Immergassa, ale model Zeus, z wbudowanym zasobnikiem 45 litrów. Moc modulowana w zakresie 3-26kW. Kocioł ów, ma podobno lepiej sprawdzać się w ogrzewaniu dużej ilości wody, czyli nie będzie ryzyka, że ciepłej wody kiedykolwiek zabraknie. Moje obawy to współpraca z podłogówką w domu o małym zapotrzebowaniu na ciepło, ale podobno przy odpowiedniej krzywej kocioł nie będzie się często włączał/wyłączał.

Cena obydwu rozwiązań bardzo podobna. Ewidentna korzyść to brak sporego zasobnika, towarzyszącego kotłom jednofunkcyjnym.

Przykładowe ceny:
Kocioł – 5800-5900zł – w necie czasem taniej, a w cenniku… 9500 🙂
Sterownik pogodowy z czujnikiem – 600zł
Zestaw przyłączeniowy – 200zł
Komin 240 + płyta/daszek 180 + różności 150+150+90+60.
Robocizna niby 600zł, do tego drobiazgi, które potrafią czasem zaskoczyć. Gość mógłby nam też włączyć wodę do domowej instalacji, wyprowadzić krany na zewnątrz, zamontować filtry, odpływ kondensatu i resztę drobnej hydrauliki. Mógłby też zrobić przyłącze gazowe i instalację w domu, które wycenił na około 1000zł za robociznę.