Widzę że niektórzy zaglądają tu częściej niż ja, nawet w czasie przerwy świątecznej. Dziękuję serdecznie za życzenia, bardzo mi miło.

Coraz mocniej zacząłem myśleć o wyborze konkretnego kotła gazowego. Do tej pory ograniczałem wybór do kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem. Nie wiem czemu. Nie wnikałem za bardzo w temat, a architekt tak narysował, to to przyjąłem… Świąteczne wizyty u brata i szwagra rozpoczynałem od kotłowni :). Jak się okazało obaj mają kotły dwufunkcyjne Viessmanna, z zamkniętą komorą spalania, bardzo podobne z zewnątrz. Poczytałem trochę w wolne parę dni i na ten moment zmieniamy decyzję na kocioł dwufunkcyjny. Nie wiem jakiej marki, nie wiem czy kondensacyjny, czy tylko z zamkniętą komorą spalania, nie wiem czy nie z dodatkowym niewielkim zasobnikiem w ramach kotła.

Argumenty za kotłem dwufunkcyjnym:
– jest wyraźnie tańszy niż kocioł jednofunkcyjny ze zbiornikiem, prostsza jest też instalacja. To dość ważny argument…
– zajmuje niewiele miejsca
– ciepła woda ogrzewana przepływowo jest „świeża”. Niektórzy mają obawy co do jakości wody stojącej.
– eksploatacja może być tańsza.

Argumenty przeciw kotłom dwufunkcyjnym:
– niemożliwe jest zastosowania cyrkulacji, której i tak nie planowałem
– dłuższe czekanie na ciepłą wodę (bez cyrkulacji) i większe wahania temperatury w oczekiwaniu na docelową temperaturę wody
– problem powyższy szczególnie istotny w przypadku dużych odległości kranów od kotła – u nas wszystko blisko
– kocioł może nie wyrabiać jeśli kilka odbiorników pracuje jednocześnie, kiedy w domu jest kilka łazienek. U nas problem mógłby dotyczyć jednoczesnego korzystania z wanny i brodzika, w ramach tej samej łazienki.
Częściowym rozwiązaniem powyższych problemów może być niewielki zasobnik w kotle. Sprawdzimy opłacalność.

Jeśli w małej łazience nie byłoby zasobnika, to moglibyśmy przenieść w to miejsce pralkę, czyli planowana pralnio-spiżarnia z wejściem z kuchni, miałaby wyłącznie funkcję spiżarni.

Od Aniołka (u nas pod choinkę prezenty przynosi Aniołek) dostałem długą na 180cm poziomnicę. Przyda się

Dodaj komentarz