Z czego wybudować ściany? Podobno wszyscy przechodzą przez ten etap. Doświadczeni inwestorzy oceniali jednak z perspektywy czasu, że to jeden z mniej istotnych wyborów w czasie budowy, a ewentualne różnice w kosztach tracą znaczenie w całokształcie wydatków.

Napisze pokrótce jakie pomysły przychodziły nam do głowy w różnym czasie, niektóre mogą zaskoczyć!

Strawbale czyli domy z gliny i słomy, przeważnie budowane na szkielecie drewnianym, którego wypełnienie stanowią kostki słomy, a całość otynkowana jest gliną. Może to brzmi trochę egzotycznie, w Polsce jest raptem około 25 takich obiektów. Ale warto pomyśleć. Poniżej prezentacja:

Technologia nie przeszła głównie ze względu na małe doświadczenie trudno dostępnych ekip, niepewność małżonki i doświadczenia niejakiego Miramare. Kto chce to znajdzie.

domy drewniane – czyli domy z bali albo domy szkieletowe â?? a jeśli szkieletowe to jako szeroki szkielet z drabinek, np. typu larsen truss.

Wypełnienie izolacją celulozową, w Polsce najpopularniejszy jest ekofiber. Ewentualnie do konstrukcji belki dwuteowe, np. w systemie Kronopol, albo Steico. Nie przeszło ze względu na koszty projektu indywidualnego, które nas trochę zniechęciły (około 18-20 tysięcy złotych).

Później był pomysł tradycyjnego domu szkieletowego z projektu gotowego, ale zniechęcił mnie mieszkaniec takiego domu. Co poradzićâ?Ś

silikaty – zdrowe, ciężkie, naturalne, zimne, taki sztuczny piaskowiec. Nie przeszło, nie pamiętam dlaczego. W Polsce najczęściej mówi się w tym kontekście o produkcie Silka firmy Xella.

beton komórkowy – to chyba wygrało. Przeważa szybkość wykonania, lekkość materiału, dobra izolacja termiczna, duża naturalność, ciepły dotyk i słynne, chociaż poddawane w wątpliwość „oddychanie ścian”â??”, czyli możliwość buforowania i odprowadzania wilgoci. Nie będzie to jednak ściana jednowarstwowa. Nie będzie to też pewnie popularny Ytong z firmy Xella. Prawdopodobnie wybór padnie na beton komórkowy Solbet.

ceramika – cegły, pustaki itd. – nigdy nie lubiłem, co poradzić. Max, Porotherm itd. nie wchodzą w grę.

Dodaj komentarz