Dzienna produkcja energii z fotowoltaiki w maju

Dzisiaj mieliśmy rekord dziennej produkcji energii, ale wciąż liczę, że nie jest to najwyższa wartość, jaką można osiągnąć. Instalacja 3,4 kW wyprodukowała w ciągu doby 22,5 kWh. Instalacja odpalona w połowie grudnia wygenerowała dotąd niemal 1000 kWh. Produkcja z kwietnia to 362 kWh.

Sprawdzałem jak to się ma do naszego rocznego zużycia. W roku 2022 zużyliśmy około 2450kWh. Przyjmuje się, że w naszych warunkach, roczna produkcja może odpowiadać do 1000 kWh na 1 kW mocy instalacji. Wciąż wydaje się to realne, bo najlepszy miesiąc (czerwiec), kawał maja i lato wciąż przed nami. Gdybyśmy uzyskali te 3000 kWh to, nawet przy odzyskaniu 80% z tego, mielibyśmy pokryte roczne zużycie, a może i coś by zostało. I o to chodzi.

Jak długo zwraca się instalacja fotowoltaiczna?

Przy obecnych cenach prądu instalacja zwróciłaby się w niespełna 2 lata. Po spodziewanym podniesieniu cen energii zwrot instalacji będzie jeszcze szybszy. Bez wątpienia nam się udało. Program na który się załapaliśmy finansował 85% kosztów, z wyjątkiem VATu, nadzoru i ubezpieczenia instalacji, ale co najważniejsze, jako uczestnicy programu pomostowego, załapaliśmy się na stare zasady rozliczania. Przy nowych zasadach i bez dofinansowania inwestycja w fotowoltaikę nie byłaby obecnie opłacalna.