Immergas Victrix błąd 01 lub 02 – gwarancja minęła, zaczynają się problemy

Jesienią skończyła się pięcioletnia gwarancja naszego kotła. Serwisant nie pojawił się jak co roku, bo wspomniał, że skoro nie ma obowiązku, to może pojawiać się co dwa lata. No i nie wiem, czy w wyniku braku czyszczenia, czy jednak jakichś spraw technicznych, zaczęły się kłopoty z kotłem, który do tej pory nie sprawiał najmniejszych problemów.

Na kotle pojawiają się błędy:
– 20 (blokada, niepożądany płomień), a po nim
-38 (utrata sygnału płomienia)
Na sterowniku pojawia się po paru takich akcjach błąd 01, czyli blokada z powodu zapłonu.

Zaczęło się jakiś tydzień temu, akurat jak mieliśmy gości. Po każdej akcji pomagał restart, ale nie na długo. Ale, że w domu i tak było ciepło, to nie bardzo przejmowaliśmy się tematem, tym bardziej, że serwisant akurat był na nartach. Po dwóch dniach problem zniknął, na kolejne 4 dni, kiedy wszystko działało prawidłowo, a restarty nie były potrzebne. Niestety tym razem my wyjechaliśmy i po dwóch dniach nieobecności w domu przywitała nas niemiła temperatura 20,4 stopnia w salonie i około 18,5 w sypialniach. Wiem, że wielu ludzi właśnie takie temperatury utrzymuje na co dzień, ale my jesteśmy zdecydowanie ciepłolubni. Znów zaczęła się seria restartów, a koza trochę rozgrzała salon. Rano to samo, czyli około 19 stopni w sypialniach i niewiele ponad 20 w salonie. Oprócz błędu 01 pojawiła się również ikonka kominiarza i błąd 07, czyli „Realizacja funkcji kominiarskiej”, cokolwiek to znaczy.

Odpaliłem kozę, ale przede wszystkim zaczęliśmy normalnie funkcjonować, uzupełniając nie tylko ciepło, ale i niską wilgotność, która pod naszą nieobecność spadła do 25%. Wilgotność zwiększa w tej chwili również nawilżacz ultradźwiękowy, który kupiliśmy parę miesięcy temu.

Kociołek działa na tyle, że daje radę z ciepłą wodą, ale żeby ogrzewał dom, to musielibyśmy zerkać co jakiś czas na sterownik. W salonie przydaje się koza, w łazience elektrycznie dopalana drabinka, tylko w tych sypialniach 19 stopni…
W przyszłym tygodniu wzywamy serwisanta, zobaczymy co, za ile i czy warto.

Immergas błąd 01

Błąd 01 w systemach kotłów Immergas jest zazwyczaj związany z problemem zapłonu. Oznacza to, że kocioł ma trudności z uruchomieniem płomienia, co może być spowodowane różnymi czynnikami technicznymi. Przyczyny mogą obejmować, między innymi:

  • Nieprawidłowe działanie elektrody zapłonowej, co uniemożliwia wytworzenie iskry niezbędnej do zapłonu gazu.
  • Problemy z dopływem gazu do kotła, co może wynikać z zablokowanej lub zamkniętej zaworu gazowego, niskiego ciśnienia gazu w instalacji lub problemów z regulatorami ciśnienia.
  • Zanieczyszczenie lub uszkodzenie dysz palnikowych, co utrudnia prawidłowy rozdział gazu i powietrza niezbędnego do utrzymania płomienia.
  • Kwestie związane z systemem wentylacji lub dopływem powietrza do spalania, gdzie niewystarczająca ilość powietrza może uniemożliwić prawidłowy zapłon lub utrzymanie płomienia.
  • Problemy z elektroniką kotła, takie jak uszkodzone moduły sterujące, które nie są w stanie prawidłowo zarządzać procesem zapłonu.

Immergas błąd 02

Błąd 02 w kotłach Immergas zwykle wskazuje na problem związany z czujnikiem temperatury wody kotłowej. Ten konkretny kod błędu pojawia się, gdy kocioł wykryje anomalie w odczytach temperatury, co może być spowodowane jednym z kilku czynników:

  • Uszkodzenie czujnika temperatury: Jeśli czujnik temperatury jest uszkodzony lub nie działa prawidłowo, może przekazywać nieprawidłowe odczyty do systemu sterowania kotłem, co skutkuje wyświetleniem błędu 02.
  • Złe połączenie elektryczne czujnika: Problemy z połączeniem elektrycznym, takie jak luźne lub skorodowane złącza, mogą zakłócać sygnał wysyłany przez czujnik temperatury do płyty głównej kotła.
  • Niewłaściwa kalibracja czujnika: Czasami błąd może wynikać z niewłaściwej kalibracji czujnika temperatury, co prowadzi do błędnych odczytów temperatury.
  • Zakłócenia w obiegu wody: Problemy takie jak zanieczyszczenia w systemie, powietrze w obiegu czy niewystarczający przepływ wody mogą powodować niestabilne odczyty temperatury, które system interpretuje jako błąd.

Rozwiązaniem problemu z błędem 02 może być sprawdzenie i ewentualna wymiana czujnika temperatury, a także upewnienie się, że wszystkie połączenia elektryczne są prawidłowe i nieuszkodzone. Może być również konieczne przeprowadzenie kalibracji czujnika temperatury lub usunięcie zakłóceń w obiegu wody. W takich przypadkach zaleca się kontakt z kwalifikowanym technikiem serwisowym, który może dokładnie zdiagnozować problem i zastosować odpowiednie środki naprawcze. Regularne przeglądy i konserwacja mogą pomóc uniknąć podobnych problemów w przyszłości, zapewniając stabilną i efektywną pracę systemu grzewczego.

Zalecenia dotyczące błędów

W obu przypadkach wystąpienia błędu 01 i 02, zaleca się skontaktowanie z autoryzowanym serwisem technicznym Immergas, który jest w stanie dokładnie zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie rozwiązanie. Regularne przeglądy i konserwacja mogą pomóc w zapobieganiu tego typu awariom, zapewniając płynną i efektywną pracę kotła.