Za tydzień minie rok od zamieszkania – szybko minęło. Przyjdzie czas na podsumowania, również dokładnego zużycia gazu, a tymczasem przyszło rozliczenie z gazowni. Zaliczki mieliśmy ustalone na podstawie zużycia z czasu kiedy nikt nie mieszkał, przez pierwszą zimę poszło jakieś 370m3, bo grzanie chyba od grudnia, do 15-18, a nie 23 stopni i nie było zużycia CWU. Spodziewałem się, że zaliczki ustalone na podstawie tamtego sezonu będą znacząco za małe, ale przy braku gotówki nie warto się było spieszyć z płaceniem. I rzeczywiście – zapłaciliśmy jakieś 1200 zł, teraz przyszedł rachunek wyrównujący na 887 zł. Wszystko zgodnie z założeniami.

Dostaliśmy również faktury prognozowe na okres od października 2015 do sierpnia 2016 – wyszło łącznie około 1500 zł i to już są szacunki na podstawie roku mieszkania. Kwota sprowadza się do rachunku z prognozą na około 300 zł, płatnego co 2 miesiące. Od tego jaka będzie zima zależy na ile zmieścimy się w tych przymiarkach.

Zaskoczył nas niski rachunek za wodę, wyszło 118 zł za miesiąc. Wyraźnie widać, że skończyło się podlewanie.

Z innych tematów – działam z podbitką. Przybiłem jakieś 80% podbitki z tyłu domu. Przybijam boazerię świerkową wprost do krokwi, wzdłuż krawędzi dachu, powstaje więc podbitka skośna, a nie pozioma. Na łączeniach planuję nabić dodatkowe listewki maskujące. Z przodu będzie mniej roboty, bo jest ganek, ale została jeszcze jedna nieruszona szczytówka i podbitka przy niej.

Po suchym sezonie pojawiły się w końcu grzyby. 30 m za domem mamy pierwsze prawdziwki. Zbiory nieporównywalne do zeszłego roku (dziś 6 sztuk), ale za to nie ma robaków.

Średnio oceniamy sofę Backabro z Ikei. Podoba nam się, jest wygodna, ale główne siedzisko to dwa płaskie materace zapakowane w jeden pokrowiec. Jak się siedzi prosto to jest ok, ale kto zawsze siedzi prosto na sofie? Jak się nieco obniży pozycję, to materace się rozjeżdżają, brzeg sofy zjeżdża w dół i trzeba co parę dni poprawiać. Ale może za to wygodna do spania? Miejsca jest bardzo dużo, ale nie wiemy jeszcze jak sprawi się część wypełniona poduszkami.