Regulacja obrotów na ARW

Wykonałem regulację obrotów do Luny za pomocą autotransformatora ARW – 10minut, tylko podpiąć kabelki. Tak wygląda ARW w środku. Po lewej wejście, po prawej wyjście, na które użyłem oryginalny kabel, jak do zasilania komputera. Regulator działa. Zgodnie z oczekiwaniem na mniejszych obrotach sprzęt działa ciszej. Każde podpięcie kanału też wycina część szumu. Na akustifleksie napisano, że 1mb wycisza o 15dB – zobaczymy.

Na zdjęciu to bydlę. Czy ja nie pisałem wcześniej, że to najmniejszy rekuperator na rynku? Na pewno nie gabarytami :). Pianomat pod spodem ma mniej więce 1x1m.

Zaniosłem centralkę na strych, wpiąłem prowizorycznie termofleksa na nawiew, ale nie wchodził mi na wyprowadzenie ze skrzynki rozdzielczej, bo tam jest 16cm. Wsadziłem tam więc zmiętą końcówkę termofleksa, bo bardzo byłem ciekaw jaki będzie efekt.

Efekt jest taki, że samej centrali, przynajmniej na niższych biegach nie słychać przez strop. Trochę miałem obawy, bo granulat styropianowy raczej dobrze nie wygłusza. Na pewno za to słychać pracujący kocioł, musiałem go wyłączyć. Sama centrala jak się stoi obok niej, jest głośności mniej więcej naszego piekarnika z włączonym termoobiegiem (Amica 10 lat).

Jeśli jest w domu absolutna cisza, to jednak coś teraz słychać, przez kanały roznosi się delikatny szum Luny, mniej więcej jak wentylacja z klimą w dobrych hotelach. Mam nadzieję że po podłączeniu akustifleksa, filtrów i przede wszystkim podłączeniu solidnym i docelowym bedzie jeszcze ciszej. Centrala będzie też stała dalej niż obecnie od skrzynki rozdzielczej i sypialni. W tym momencie jeszcze nie mogę powiedzieć, że wentylacja jest całkowicie niesłyszalna. A jakby nie pomogło, to będę próbował dostosować szybkość przepływu, zatykając część kanałów PE. A może drugi akustifleks? W każdym razie źle też nie jest, słuch mam dość wyczulony.

Działał tylko nawiew. Trochę będzie tego podłączania i jeszcze pewnie po drodze zalecane uszczelnianie Luny. Nie mam jeszcze pojęcia czy ta ilość powietrza którą dostarcza Luna na niższych biegach zaspokoi potrzeby. Powinna. To już się okaże po zamieszkaniu.