Materiały na wentylację mechaniczną

Dojechała reszta materiałów do wentylacji mechanicznej. Mam ostatecznie dwie skrzynki rozdzielcze, na 14 i na 12 wyjść. To była wersja oszczędnościowa, bo w pierwszym projekcie było bodajże 14 i 16, z dodatkowym nawiewem w salonie i wywiewem nad kominkiem. W międzyczasie spiżarnia przestała być pralnią, bo skoro nie mamy zasobnika na wodę, to pojawiła się możliwość wrzucenia pralki do kotłowni. Trochę to zmienia, bo zamiast wyciągu w pralnio-spiżarni, w samej spiżani powinien być nawiew. Gospodarując dostępnymi obecnie, uszczuplonymi, rozgałęzieniami skrzynek, wprowadzę pewnie zmiany w projekcie, robiąc z dostępnych materiałów jeszcze coś innego. Ciężko to wszystko wyjaśnić słowami, ale nie chcę wrzucać projektu, żeby nie psuć interesu projektantowi.

Plan jest taki – większą skrzynkę zabieram z wywiewu i daję na nawiew. Dzięki temu mogę jednak zrobić dodatkowy nawiew w salonie na dwie rury, a w ostatnie wolne wyjście podpiąć jednorurowy nawiew do spiżarni.

Do kolektora zbierającego nawiewy zmniejszam podpięcia z garderoby i wiatrołapu, będą miały po 1 rurze, a nie po 2 rury. Dzięki temu i likwidacji wywiewu w spiżarni, wygospodarowałem dwa miejsca na podwójne wpięcie wywiewu znad kominka. Wykorzystuję przy tym maksymalnie dostępne skrzynki rozprężne, dokupić muszę tylko dwie pojedyncze. Na termokontrolu to jakieś 216zł. W sumie to co piszę chyba mało komu się przyda, bo mocno to zamieszane 🙂

Płytki Cerdomus Kyrah
W jednym z lubelskich sklepów spodobały nam się płytki Kyrah z firmy Cerdomus. Kolor księżycowej bieli, oceanicznego błękitu i ciepłe. Cena wyraźnie niższa niż pokazywane wcześniej Cottostone z Natucera, czy nieprodukowane już serie z gwiazdkami z firmy Vives. Wyższa jednak niż Woodhaven z Paradyża. Co, jak i gdzie – do przemyślenia.