Czas by się zdecydować czym ocieplić strop. Jak mam robić sznurkowanie, to lepiej teraz, przez rozpięciem rusztu z metalowych profili. Sznurkowanie potrzebne, jeśli między wiązarami będzie wełna. Jak wełna będzie na górze, w niższej warstwie też, z tym że ułożenie wełny od dołu nie jest zbyt przyjemne.

Na dziś myślę o wysypaniu wełny z granulatu na to co poniżej wiązarów (będzie tam około 15-25cm izolacji). Wsypanie od góry, przez sznurkowanie. Między wiązarami druga warstwa przyzwoitej wełny.

Jak wypada porównanie:
– izolacje celulozowe wdmuchiwane – droższe o około 2000zł na całym stropie. Miłe i ekologiczne. Z montażem, czyli bez roboty, ale nie można odliczyć VATu od materiału. Obciążają konstrukcję podwieszanego sufitu całą grubością warstwy.
– dwie warstwy wełny – tańsze niż celuloza. Jedna na sznurkowaniu, czyli obciążenie dla konstrukcji sufitu tylko częściowe. Można odliczyć VAT. Robota własna, kłopotliwa, szczególnie w części pod wiązarami. Jeśli góra na sznurkowaniu, to dolna warstwa wełny układana od dołu. Niechętnie.
– dwie warstwy wełny, przy czym dolna jako rozsypany ręcznie granulat. Dolna warstwa wypełniona w łatwy sposób, przez wsypanie od góry, przez sznurki. Bez wycinanek i precyzyjnego upychania (tym bardziej, że będą tam rury wentylacji mechanicznej). Ułożenie drugiej warstwy na sznurkach od góry będzie proste. Ciężar górnej warstwy nie obciąża konstrukcji sufitu, a lepsze parametry wyrównanają wszystkie niedoskonałości. Można odliczyć VAT. Nie ma problemu z różnymi grubościami w różnych pomieszczeniach. Koszt wełny w granulacie niższy niż w rolkach. Wady? Nieprzyjemna aplikacja. Liczę się z tym, że wełna w granulacie nie jest zbyt miła w rozsypywaniu. Z drugiej strony cały system i tak pewnie będzie milej układać niż w skosach czy w suficie od dołu.

Asolt proponował styropian, ale nie mam przekonania. Na plus jest proste i przyjemne układanie i mały ciężar. Obawiam się jednak współpracy styropianu z drewnem i palności. Cena też bez rewelacji.

Wszelkie uwagi mile widziane. Wrzuciłem pytanie na FM, zobaczymy co powiedzą mądre głowy.