Robiłem dziś kilka lokalnych wycen na styropian podłogowy. Zakładam 15m3, grubości 5+10 na 100m2. Może zapas powinien być większy?

Asolt namawiał na styropian pogłogowy grafitowy, ze względu na „małą” grubość. Może rzeczywiście małą, zależy z czym porównywać. Pamiętam ten schemat:

Przez podłogę ucieka prawie 20% ciepła, to przy standardowym styropianie. Jak robiłem wyliczenia na uproszczonym kalkulatorze ze strony z500, z takimi założeniami i ogrzewaniem gazowym, to wychodziło że na zmianie styropianu na grafitowy zaoszczędzę rocznie jakieś 40-50 zł na grzaniu, co oznacza zwrot inwestycji za jakieś 10 lat, przy obecnych cenach paliw.

Ceny styropianu podłogowego 2013:
Neotherm biały – 176zł/m2 (po znajomości)
Neotherm grafit – 232zł/m2
Termoorganika biała – 197zł/m2
Termoorganika grafitowa (Termonium) – 223zł/m2.

Na ten moment wygrywa ostatnia z pozycji, do utargowania jeszcze złotówka. Cena wyjdzie prawie jak na Allegro, ale z dowozem na miejsce, zabraniem nadmiaru itd. Na Allegro mam dostawę od 25-30m3. W sumie wyjdzie taniej i bezpieczniej. Wykonawca uważa że dobre firmy od styropianu to Austrotherm, Swisspor i właśnie Termoorganika. Jest wątek na FM Styropian Neotherm opinie – i też nie wypada najgorzej. W składach które odwiedzałem dominował Neotherm, pojawiały się też mniej popularne marki – NTB i Izocośtam.

Staram się już zapomnieć o tynkach, chociaż jeszcze mnie trochę gryzą. Coraz trudniej wydawać pieniądze, a tynki od początku budowy wydawały mi się takim wątpliwym punktem, na zasadzie – czemu to aż tyle kosztuje?

Tymczasem szykują się kolejne spore wydatki – styropian 3300, podłogówka robocizna 2000zł, podłogówka materiał – 2-3000 zł, wylewki – 1000 zł robocizna, do tego nie uwzględniam folii na izolację poziomą, folii pod wylewki, materiału na wylewkę itd. Znów pęknie z 10tys. zł…