Zalewanie wieńca i montaż kotew na wiązary

0

Kotwy do montażu wiązarów dachowych.

Jedyne nadproże żelbetowe w domu, nad oknem tarasowym, połączone z wieńcem.

Wieniec na wewnętrznej ścianie nośnej.

Słupki pod zamontowanie wsparcia ganku. Stopa betonowa, zalane pustaki szalunkowe i elementy do mocowania kolumn.

Dziś ekipa zalała wieniec. Betonu najpierw było trochę za mało, a później okazało się trochę za dużo, dzięki czemu, chcąc – nie chcąc, mamy utwardzony dojazd. Coś trzeba było z tym zrobić. Może za jakiś czas trzeba będzie skuć.

Wyjaśniła się sytuacja z wiązarami – ostatecznie dołączymy jeszcze jeden trójkąt, zagęszczając konstrukcję i bezpiecznie omijając komin. We wieńcu zostały osadzone elementy mocujące według wskazań producenta wiązarów. Pojawiły się też śruby do zamocowania szkieletu ścian szczytowych. Podobno przy pogodzie jak taka, polewać nie trzeba. W poniedziałek ma być rozszalowanie wieńca, z wyjątkiem podpartego stemplami nadproża nad oknem tarasowym. Ma być też dostawa bloczków na ściany wewnętrzne i załadunek do środka, póki nie ma dachu.

Rozliczyliśmy etap murowania ścian i dla szukających zestawienia materiałów wyszło 980 bloczków Ytonga w 14 warstwach po 20 cm wysokości. Betonu komórkowego o wysokości 24 cm wyszłoby na sztuki mniej. To zużycie na ściany nośne, w tym wewnętrzną ścianę nośną. Jeśli ktoś muruje ściany szczytowe, to również zużycie będzie większe.

Dodaj komentarz