Ile kosztuje ogrzewanie domu z8 z pracowni z500?

0

Na stronie z500 z projektem z8 znajduje się link do sprytnego kalkulatorka, w którym zależnie od wybranych technologii izolowania i ogrzewania domu, ale również orientacji względem kierunków świata i lokalizacji na mapie, łatwo wyliczymy koszt ogrzewania domu i uzyskania ciepłej wody użytkowej.

Bezpośrednio do kalkulatora można dostać się pod linkiem:
http://wieszjakbudujesz.pl/?a=program&b=energ&id=554

Według przyjętych przeze mnie danych koszt ogrzewania domu z8 wyniesie 1448 zł rocznie, a przygotowania ciepłej wody użytkowej 677 zł rocznie. EP=102,45 [kWh/(m2xrok)]EK= 93,13 [kWh/(m2xrok)]. Zakładam, że będzie można jeszcze zredukować roczne wydatki dzięki używaniu kominka oraz przez zastosowanie ogrzewania podłogowego w całym domu (podobno taniej wychodzi). Według wyliczeń zaoszczędzę 2003 zł na rok, ale nie jestem pewien względem czego 🙂 To bardzo przydatne narzędzie, pozwalające porównać opłacalność wielu dostępnych rozwiązań.

W widoku zaawansowanym można obejrzeć rozkład strat ciepła budynku. Wychodzi np., że przy przyjętych założeniach wentylacja będzie odpowiadać za 25% strat ciepła. Nie przekonuje mnie to do zastosowania wentylacji mechanicznej, która też ma jakiś koszt obsługi, poza tym dom jest mniej autonomiczny, na czym również mi zależy. Docelowo do przygotowania CWU można rozważać solary dachowe lub pompę ciepła. Zaczekam na dotacje – może się pojawią, może też z czasem spadną ceny tych urządzeń.

Jakie założenia przyjąłem do wyliczeń:
beton komórkowy 24 cm
ocieplenie z wełny mineralnej zwykłej 20 cm
ocieplenie fundamentu 15 cm styropianu zwykłego
ocieplenie podłogi 30 cm styropianu zwykłego
ocieplenie stropu 30 cm wełny zwykłej
drewniane okna energooszczędne
wentylacja grawitacyjna
ogrzewanie przy pomocy kotła kondensacyjnego, ogrzewającego również wodę
automatyka z pogodówką – tego akruat nie jestem jeszcze pewien

Podsumowując – koszt ogrzewania tak małego domu o zwartej bryle nie jest wysoki. Jeśli spojrzeć na to od strony ekologii, to całkowita emisja dla domu wyniesie 2247 kg CO2 na rok, do której przetworzenia potrzeba 424 drzewa.

Dodaj komentarz