Nie było jeszcze o działce. Na zdjęciu to ta zarośnięta na prawo od tej łysej. Działka ma w przybliżeniu kształt prostokąta o bokach 25×95 metrów. Orientacja niby na osi północ-południe, z lekkim odchyleniem w stronę północny-wschód – południowy-zachód.

Na budowę wybraliśmy mniej więcej środek działki, z dosunięciem do wschodniej granicy. W tym miejscu powinno być dobre nasłonecznienie, od strony południowej i zachodniej. Nasłonecznienie jest bardzo ważne, ale o tym kiedy indziej.

Działka ma plan zagospodarowania przestrzennego i jest dopuszczona pod budownictwo jednorodzinne. Od drogi północnej i planowanej drogi południowej istnieje nieprzekraczalna linia zabudowy, w odległości odpowiednio 12 i 8 metrów od osi drogi.

Działka jest uzbrojona – woda i prąd są od dawna (oprócz tego jest własna studnia), przez drogę przebiega rura gazowa, a u sąsiada jest studzienka kanalizacyjna. Kształt, wielkość i orientacja działki wyglądają tak jak działka wzorcowa z prasy budowlanej. Wjazd od północy, słoneczny salon od południa i zachodu. Od południowej strony jest las liściasty z przewagą dęba i brzozy. Lasek podrósł całkiem spory, ale nie powinien zmniejszać zysków ciepła od słońca.

Zabudowa jak to na granicy miasta i wsi. Niby nikt tu gnojownika nie ma, ale psy szczekają często. Sporo nowych domów i nowych ludzi, nie wrośniętych w tę ziemię. Sam jestem z jednej strony nowy, jednak niejako wracam na „dziadkowiznę” na której od dzieciństwa spędzałem dużo czasu.

Gleba idealna pod budowę – 20 cm byle jakiej ziemi, pod tym 4-5 metrów piasku. Całość na wzniesieniu, teren nie zagrożony powodzią (w dalszej okolicy się zdarzały zalania) i podtopienia od wysokich wód gruntowych. Widoki wokół nieszczególne, trzeba będzie ograniczyć perspektywę widokową do wielkości działki.

Gleba idealna pod budowę nie jest jednak idealna pod uprawę – IV i V klasa i piasek dobrze sprawdza się w przypadku drzewek owocowych. Co mniejsze to trzeba nawozić i dużo podlewać. Prowadziłem uprawy eksperymentalne (o tym może w innym wpisie) i jednak da się coś z działki wycisnąć.

Dodaj komentarz